Diagnozowanie zawieszenia pojazdu – na czym polega?

0 Comments
Jak wygląda diagnozowanie zawieszenia pojazdu?

Regularne diagnozowanie zawieszenia pojazdu jest bardzo ważne, bo układ zawieszenia bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo i na komfort jazdy autem. Diagnozowanie zawieszenia pojazdu jest potrzebne, bo auto z uszkodzonym zawieszeniem może zachować się w sposób nieprzewidywalny na drodze, po wykonaniu nagłego manewru. Pojazd z uszkodzonym zawieszeniem może wpaść w poślizg. W skrajnych przypadkach, uszkodzone zawieszenie może być przyczyną wypięcia a nawet oderwania koła samochodu podczas jazdy.

Na czym polega diagnozowanie zawieszenia pojazdu?

Profesjonalna analiza zawieszenia pojazdu przeprowadzana jest na kilka sposobów. 

  • Testowanie zawieszenia samochodowego w trakcie jazdy. Standardowo wybiera się drogę z nawierzchnią dobrej jakości a potem złej jakości. W trakcie jazdy, najczęściej podczas pokonywania nierówności, pojawiają się znaki problemów z zawieszeniem pojazdu, takie jak stukanie, skrzypienie i hałasowanie.
  • Ocena stanu zawieszenia podczas postoju, polegająca między innymi na sprawdzeniu kompletności instalacji, wycieków z amortyzatorów olejowych, ataków korozji, uszkodzeń elementów gumowych, będących osłonami przegubów kulowych.
  • Sprawdzenie pochylenia i prześwitu auta.
  • Badanie układu zawieszenia z wykorzystaniem narzędzi diagnostycznych, co pozwala sprawdzić luzy w połączeniach i uszkodzenia takich elementów jak tuleje zawieszenia, łączniki stabilizatora, sworznie wahacza.
  • Identyfikacja problemów z zawieszeniem poprzez sprawdzanie stanu elementów sprężystych: stanu sprężyn zawieszenia (pod kątem pęknięć i ataków korozji), siły tłumienia amortyzatorów, szczelności miechów powietrznych w zawieszeniach pneumatycznych.

Warsztat samochodowy Poznań specjalizuję się w naprawach zawieszenia samochodowego oraz w diagnozowaniu awarii zawieszenia. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.

Jak diagnozować problemy z zawieszeniem samochodu?

Po pierwsze, jako kierowca, zwracaj uwagę na to, czy zawieszenie w Twoim aucie nie zaczęło wydawać niepokojących odgłosów. Rytmiczne stukanie, głuche stuki, skrzypienie to pierwsze objawy awarii. Częste usterki zawieszenia pojazdu dotyczą również amortyzatorów i sprężyn. Jeśli Twoje auto coraz gorzej tłumi nierówności, kołysze się i ma wyraźnie dłuższą drogę hamowania, a do tego pojawiają się problemy ze ściąganiem i z nierównomiernym zużyciem bieżnika opon (tzw. przycinaniem) diagnostyka układu zawieszenia samochodu będzie konieczna.

FAQ

Jakie są najczęstsze problemy z zawieszeniem samochodu?

To uszkodzenia tulei metalowo-gumowych, amortyzatorów, sprężyn i łączników stabilizatora.

Jakie są objawy uszkodzenia zawieszenia pojazdu?

Hałas (skrzypienie, stukanie) z zawieszenia, podczas pokonywania nierówności. Nieodpowiednie zachowanie auta na drodze. Gorsze tłumienie nierówności. Przycinanie bieżnika opon.

Czy można diagnozować problemy z zawieszeniem samochodu samodzielnie?

Możesz wykryć objawy, przedstawione we wcześniejszej odpowiedzi.

Jakie narzędzia są potrzebne do diagnozowania zawieszenia pojazdu?

Wszystkie narzędzia, niezbędne do profesjonalnego diagnozowania zawieszenia pojazdu posiadają Stacje Kontroli Pojazdów oraz specjalistyczne warsztaty samochodowe, specjalizujące się w naprawach zawieszenia. Przykładem może być warsztat samochodowy GR Auto Serwis oferująca profesjonalną usługę, jaką jest naprawa zawieszenia Poznań w Wysogotowie w okolicach Poznania

Czy uszkodzone zawieszenie może wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy?

Zdecydowanie tak. Samochód zachowuje się w sposób nieprzewidywalny. Wydłuża się droga hamowania. W przypadku uszkodzenia tulei metalowo-gumowych potrzebne są ciągłe korekty toru jazdy. Zerwanie sworznia wahacza może doprowadzić do wypięcia się koła w trakcie jazdy. 

Czytaj również: Jak zbudowane jest zawieszenie w samochodzie?


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Umów się na wizytę

Masz problem z autem? Zapraszamy do kontaktu i umówienia się na diagnostykę w naszym Auto Serwisie.

Informacje kontaktowe
Informacje o pojeździe
Preferowany czas wizyty
Umów wizytę